اگر آموزش و پرورش مشارکت کند تبلت ارزان به دانش آموزان می‌دهیم

محمد باقر اثنی عشری، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کل کشور در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره موضوع فناوری اطلاعات و نظام آموزشی با اشاره به موج موج فناوری اطلاعات در ایران و جهان گفت: گردش مالی بازی‌های یارانه‌ای در سال ۹۶ در ایران ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی به اندازه بازار آموزش در جهان اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۱۸ گردش مالی بازار آموزش ۶۰۰۰ میلیارد دلار بوده است و در سال ۲۰۳۰ به ۱۰ هزار میلیارد دلار میرسد. ما نیم درصد بازار جهان را در اختیار داریم و بازار ما باید ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۳۰ باشد که اینگونه نمیشود.

وی افزود: در زمینه فناوری اطلاعات بالاترین نرخ رشد بیکاری را در فارغ التحصیلان آی تی داریم، اما در عین حال در بخش‌های تخصصی به شدت با کمبود نیرو مواجهیم. علت این تناقض این است که فارغ التحصیلان، صاحب مهارت‌های کاربردی آی تی نیستند و نظام آموزشی ما نتوانسته خود را تطبیق دهد و دانش آموزان و دانشجویانی تربیت کند که بتوانند وارد شغل‌های تخصصی مرتبط شوند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کل کشور با اشاره به اینکه مردم در مناطق سیل زده از اولین تقاضاهایشان برقراری مخابرات و اینترنت بود و امروز دیور ارتباطات برای مردم بسیار اهمیت دارد گفت: کم سوادی دیجیتالی مدیران یکی دیگر از معضلات ماست. فارغ التحصیلانی داریم که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می‌روند و بازمیگردند و خدمت می‌کنند. اما گروهی هم داریم که بعد از فارغ‌التحصیلی توانمندی حرفه‌ای برای ورود به بازار کار ندارند. فارغ‌التحصیلان نرم افزاری داریم که نمیتوانند برنامه نویسی کنند.

وی ادامه داد: نرخ پذیرش در این رشته افزایش یافته است. به وزارت علوم بودجه‌ها و اعتبارات خوبی در سال‌های گذشته برای امر توسعه تخصیص یافت، ولی بیشتر صرف ساختمان سازی در نقاط مختلف شده است.

اگر آموزش و پرورش مشارکت کند تبلت ارزان به دانش آموزان می‌دهیم
اگر آموزش و پرورش مشارکت کند تبلت ارزان به دانش آموزان می‌دهیم

وی با بیان اینکه تفاوت آی تی با سایر صنایع در این است که سرعت رشد در آن بسیار بالاست و نمی‌توان کتاب ۵ سال پیش را امروز تدریس کرد گفت: اگر در بیست و اندی سال گذشته تفاوت پیشرفت و تغییرات در تلفن همراه را با خودرویی، چون پراید مقایسه کنید متوجه این سرعت پیشرفت خواهید شد.

اثنی عشری با اشاره به اینکه در برنامه هوشمندسازی مدارس دربخش خصوصی نقش داشتیم گفت: هزینه زیادی بابت چاپ کتب درسی صرف می‌کنیم. اگر آموزش و پرورش با ما مشارکت بهتری داشته باشند و تبلت ارزان قیمت را در اختیار دانش آموزان بگذاریم بسیاری از مشکلات حل می‌شود. واقعیت این است که در چندین سال گذشته هنوز نقطه اتصال صحیح و درستی با آموزش و پرورش در این زمینه برقرار نشده است.

label,

About the author